1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

قطعنامه كنگره دهم حزب مشروطه ایران (لیبرال دمكرات)

.
  

قطعنامه كنگره دهم حزب مشروطه ایران (لیبرال دمكرات)

‏ 30 ـ 31 اوت 2014 ـ هامبورگ (آلمان) ‏

كنگره دهم حزب كه مصادف با بیستمین سال تأسیس آن در روزهای پایانی (٣٠ام و ٣١ام) ماه اوت در شهر هامبورگ آلمان تشکیل شده بود با موفقیت به پایان رسید و حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) از آزمونی دیگر سربلند بیرون آمد.

بیست سال تلاش و مبارزه و بیست سال استقامت و پایداری در جو سیاسی پرتنش و ناسالم حاكم در میان احزاب و دسته‌های سیاسی ایران با تمام کارشکنی‌ها و دشمنی‌ها و حسادت ورزی‌های حقیر اما رایج در میان بسیاری از گروه‌های سیاسی ایران كار سهل و آسانی نبوده و نیست كه اگر می‌بود بسیاری می‌توانستند بیست سال دوام بیاورند اما با تمام تلاش‌ها و کوشش‌های مداوم فعالان سیاسی با تمام حسن نیتی كه بسیاری از آنان داشته‌اند نتوانستند. آمده‌اند و چند گاهی مانده و از هم پاشیده‌اند.

کنگره دهم حزب در زمانی تشکیل شد که شوربختانه ایران و منطقه خاورمیانه در وضعیتی نگران‌کننده به سر می‌برند. از کنگره نهم حزب تا به امروز گرچه خطر حمله نظامی و جنگ بر سر مناقشه اتمی جمهوری اسلامی با جهان آزاد کمتر شده و اگر به‌طور کل منتفی نشده باشد از احتمال غریب الوقوع بودن آن‌هم خبری نیست. اما با این حال خطر آتشی که سراسر منطقه را در خود فروبرده و در کینه و نفرت مذهبی می‌سوزاند، كینه و نفرتی كه جمهوری اسلامی دستی مستقیم و آشکار در برافروختنش داشته و هنوز هم دارد، از خطر حمله نظامی غرب کمتر نبوده و نیست بلکه از جهاتی بسیار خطرناک‌تر و خانمان‌سوزتر است.

ما خطر زبانه كشیدن کینه‌های قومی-مذهبی را بزرگ‌ترین خطر در پیش روی كشور و میهنمان دانسته به‌شدت نگران رسیدن زبانه‌های آتشی به مرزهای كشورمان هستیم كه سراسر منطقه را به آتش و خون و ویرانی كشانده است: شهرها را ویران، بی‌شماری بی‌گناه را به خاك و خون و بی‌شماری را اداره و بی‌خانمان كرده است.

این چشم‌انداز تیره و تار از آن روی تیره و تارتر از آنچه كه هست به نظر می‌رسد كه هیچ نشانی از تغییر روش جمهوری اسلامی و ملایان حاكم در سیاست‌های فرقه‌گرایانه و ویرانگرشان مشاهده نمی‌شود. سهل است به نظر می‌رسد كه سیاست‌های مسلكی جمهوری اسلامی و تبعیض و فشار بر دگر باوران مذهبی از اهل سنت و مسیحیان گرفته تا بهاییان و دیگر باورمندان به مذاهب گوناگون ایران به همان شدت پیش بلكه شدیدتر از پیش همچنان ادامه دارد.

نگرانی ما از آنجا شدت می‌گیرد كه فشار اوضاع وخیم اقتصادی و ركود تورمی بی‌سابقه‌ای كه هر روز اقتصاد ایران را ضعیف‌تر از پیش می‌کند بر دوش اقلیت‌های مذهبی بیش از اقشار دیگر است و چشم‌انداز خوبی را برای فردای آنان و ایران ترسیم نمی‌کند.

ما با توجه به آنکه حفظ تمامیت ارضی ایران و یگانگی ملی سرزمینمان را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده و در این راه از هیچ تلاش و كوششی فروگذار نكرده و نخواهیم كرد، همه هم‌وطنان خود را بار دیگر فرامی‌خوانیم تا نسبت به افق تیره‌وتاری كه نظام جمهوری اسلامی برای آینده ایران فراهم ساخته بی‌تفاوت نباشند، به مشكلات موجود ریشه‌ای بنگرند و دست به دست هم با توافقی ملی پایه‌های فردایی بهتر را فراهم آورند. آینده‌ای كه در آن ایران آزاد و ایرانی رها از بند نظام مسلكی جمهوری اسلامی بتواند برای ساختن زندگی بهتر آزادانه تلاش كند.

ما بار دیگر اعلام می‌کنیم كه:

بهترین نظام سیاسی برای آینده ایران كه متضمن حفظ استقلال و تمامیت ارضی و یگانگی ملی ایران باشد را یك دمكراسی لیبرال، بهترین قالب برای یك دمكراسی لیبرال را یك نظام مشروطه پادشاهی پارلمانی و بهترین و عملی‌ترین نظام اقتصادی برای ایران را نظام اقتصاد آزاد كه متضمن شکوفایی توانائی‌های ذاتی ایرانیان و همزیستی و همكاری مسالمت‌آمیز با جهانیان است و بهتر از هر نظام اقتصادی دیگری می‌تواند مشكلات اقتصادی ایران از تورم و بیكاری و رشد اقتصادی را حل كند می‌دانیم و به این‌همه وفادار بوده و خواهیم بود.

ما از همه سازمان‌های سیاسی می‌خواهیم كه برنامه‌های سیاسی و اقتصادی خود را شفاف در معرض قضاوت عموم قرار دهند تا ایرانیان بتوانند آگاهانه به هر سازمان و برنامه سیاسی و اقتصادی كه متمایل هستند آزادانه و آگاهانه بپیوندند و با تلاشی سازمان‌یافته ایران را نجات دهند و پایه‌های یك ایران دمكرات و آزاد را از همین امروز بریزند. ‏

پاينده ايران
زنده باد ملت ايران